January 18, 2022, 1:40 am

Стефан Јанев

Стефан Јанев: Бугарија нема да биде yцeнувана, по изборите во Македонија и Бугарија, дијалогот ќе добие поинакво значење

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев, изјави за БНТ дека во однос на Македонија, Владата во Софија има намера да го продолжи курсот што досега го водеше, односно да го заштити бугарскиот национален интерес на најдобар можен начин. Според Јанев, како...

Пoлитичкa kpизa вo Бугарија? – Стефан Јaнeв пoдгoтвeн пoвтopнo дa бидe тeхнички пpeмиep

Претседателот на државата го одредува составот на техничкиот кабинет, и – да, доколку е потребно, можам да ја извршам таа функција. Тоа го изјави бугарскот технички премиер Стефан Јанев во интервју за телевизијата Нова како одговор на прашањето дали...

(Видео) Јанев по средбата со Заев: Да ги рaсчистиме пpoблемите, а не да ги внесуваме во ЕУ

„Како соседи и братски народи, ни треба постојана комуникација и размена на ставови. Во овие разговори, нема да бидете изненадени што главната поента за која зборувавме е европската перспектива на ПЦМ“ изјави привремениот премиер Стефан Јанев по неговата средба...

Телефонски разговор помеѓу Заев и новиот бугарски премиер Стефан Јанев

Денеска, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, имаше телефонски разговор со новиот бугарски премиер Стефан Јанев. Премиерот Заев му го честита изборот за претседател на службената Влада на Република Бугарија и му посака плодна и успешна работа. Политичките лидери...

Јанев потврди: Прислушкување имаше, целата држава е во xaос

Дискредитираните шефови на безбедносните служби ќе бидат отпуштени, или барем отстранети од работните места, рече привремениот премиер Стефан Јанев во интервју за БНТ откао ги потврди шпекулаците за скандалот за прислушкуваните политичари. Тој додаде дека ќе се избере ново...

Бугарија дoби тeхничкa влaдa – eвe кoj e нaзнaчeн зa пpeмиep

Официјално Бугарија оди на нови избори на 11 јули. – Ќе ги организира привремената влада на чие чело ќе биде Стефан Јанев кој доаѓа од позицијата државен секретар за безбедност и одбрана, а претходно работел и како вицепремиер за внатрешен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img