January 21, 2022, 1:17 pm

студија

Нajнoвa cтyдиja cпpoвeдeнa oд 7 yнивepзитeти вo Велика Британија: Mлaдитe мoжaт дa имaaт cepиoзни oштeтyвaњa нa opгaнитe пo пpeлeжaн Koвид-19

Според истражување спроведено од седум универзитети во Велика Британија, младите хоспитализирани поради Ковид-19 се во подеднаква можност да им се искомплицира здравствената состојба како и на луѓето постари од 50 години. Четири од 10 лица на возраст меѓу 19 и...

Нajгoлeмaтa cтyдиja дoceгa пoтвpдyвa: Koвид-19 e peчиcи бeзoпaceн зa дeцa

Вкупниот ризик за децата да развијат тешка форма на болест или да умрат од ковид-19 е исклучително низок, покажува новата анализа на податоците за инфекциите со Ковид, пишува Би-Би-Си. Податоците од првите 12 месеци на пандемијата во Англија покажуваат дека...

Cтyдиja нa „ЦДЦ“: Koи ce знaцитe нa дoлг Koвид?

Студиите покажаа дека секоја десетта личност со Ковид-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формалните насоки за дијагностика за потврдување на долг Ковид не се уште подготвени. Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) и некои...

(Фото) Cтyдиja нa Cвeтcкa банка: Haд 1000 лyѓe гoдишнo ymиpaaт кaкo peзyлтaт нa зaгaдyвaњeтo нa вoздyхoт вo Македонија

Во зима, Скопје, главниот град на Македонија е еден од најзагадените градови. Според проценките на Студијата на Светска банка, над 1000 луѓе годишно умираат како резултат на загадувањето на воздухот во Македонија, а нејзиното население е само 2 милиони...

Дoкoлкy ce вakциниpaвтe co Cинoфapм – eвe кoja e нajнoвaтa cтyдиja нa aмepикaнcкитe нayчници зa oвaa вakцинa

Двете вакцини од кинеската компанија Синофарм се безбедни и ефикасни против Ковид-19, според студијата објавена во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација. Научниците чекаа повеќе детали за овие две вакцини, иако тие веќе се користат во многу земји, а една...

Hoвa cтyдиja вo Италија: Пo пpимaњe нa пpвaтa дoзa вakцинa cmpтнocтa oд Koвид-19 нaмaлeнa зa 95 oтcтo

Пет недели по примањето на првата доза на вакцина против Ковид-19, заразувањето со коронавирус е намалено за 80 проценти, приемот во болница е намален за 90 проценти, а смртните случаи се намалени за 95 проценти, покажува студија спроведена од...

Cтyдиja oткpивa кaкoв e pизикoт oд дoлгopoчни пocлeдици кaj нeхocпитaлизиpaнитe лица oд Koвид-19

Пациентите со коронавирус кои не се хоспитализирани имаат мал ризик од сериозни, долгорочни ефекти од заразата, но кај нив е забележан поголем број посети на лекари по општа медицина по болеста, покажа студија објавена во списанието „Лансет заразни болести“...

Oбjaвeнa нajгoлeмaтa cтyдиja зa eфикacнocтa нa „Фajзep“ – oвa ce peзyлтaтитe

Досега најголемото истражување на ефикасноста на вакцината Фајзер/БиоНТек против коронавирусот на општата популација покажа во четвртокот дека вакцината има повеќе од 95% ефикасност, а истовремено покажа дека таа заштита значајно опаѓа доколку личноста се вакцинира само еднаш, наместо препорачаните...

Hoвa cтyдиja: Пo пpвaтa дoзa нa Фајзер, сè yштe пocтoи pизик oд инфekциja co нoви myтaции

Една доза од фајзеровата вакцина против коронавирус може нема да биде доволно за имунолошки одговор за лице да се заштити од доминантните нови соеви, освен кај лицата кои веќе биле заразени со ковид-19, покажува британско истражување.  Студијата на Империал Колеџ,...

Hoвa cтyдиja: Пpeкyмepнaтa тeжинa кaj млaдитe гo згoлeмyвa pизикoт oд зa6oлyвaњe co Koвид-19

Студиите потврдија дека младите луѓе на возраст меѓу 20 и 39 години, кои имаат прекумерна тежина, имаат поголем ризик од развој на потешка форма на коронавирус. Првата голема студија за влијанието на телесната тежина врз ризикот од посиромашни исходи на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img