January 17, 2022, 4:50 am

Таџикистан

Cилeн зeмjoтpec вo Таџикистан – нajмaлкy пeт лицa ги зaгyбиja живoтитe

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтерова скала го погоди изутринава источниот дел на Таџикистан, при што загинаа најмалку пет лица, соопштија властите. Епицентарот на потресот се наоѓал на длабочина од 40 километри, околу 165 километри североисточно од главниот...

(Видео) Си ја ознaчија територијата: Талибанците поставија знаме на границата со Таџикистан

Милитантите на талибанското движење поставија знаме на границата со Авганистан-Таџикистан, изјави за Спутник извор од администрацијата на автономниот регион Горниот Бадахшан на Таџикистан. „Талибанците, кои го зазедоа граничниот премин на авганистанските владини трупи на 5 јули, денес поставија знаме на...

Moбилизација на резepвната вojcka во Таџикистан: 20.000 резервни вojници ќе се распоредат на границата со Авганистан

Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон најави мобилизација на 20.000 резервни војници за зајакнување на границата со Авганистан. Прашањето за обезбедување безбедност во пограничните области на Таџикистан беше дискутирано на седниците на Советот за безбедност на земјата, имајќи ја предвид политичката состојба...

Двe зeмjи ce cyдpиja нa гpaницaтa пopaди вoдa – имa пoвpeдeни, eднo лицe зaгинa..

Киргистан и Таџикистан се судрија на границата поради вода.  Mештаните фрлале камења едни на други во спор околу резервоар за вода. Одборот за национална безбедност на Киргистан ја обвини таџикистанската страна дека со минофрлачи го гаѓала спорниот резервоар со вода. Таџикистанските...

Силен зeмјотрес од 6,2 степени на границата меѓу Кина и Таџикистан

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер ја погоди денеска пограничната област меѓу кинескиот регион Синкјанг и Таџикистан. Земјотресот бил на длабочина од 86 километри, пренесе Ројтерс.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img