January 24, 2022, 12:03 pm

тестирање

Пoчнyвa cкpинингoт нa cкoпските cpeднoшкoлци – вчepa 13,7 oтcтo oд тecтиpaнитe пoзитивни

Скринингот на учениците за Ковид-19 од денеска во девет средни училишта во Скопје. Ќе се тестираат 258 средношколци. Досега ревакцинирани 45 отсто од полнолетните граѓани. Вакцинираните со „Синовак“ и „Синофарм“ трета доза може да примаат три месеци по ревакцина,...

Нajмнoгy aктивни cлyчаи вo Скопје – oд oваa нeдeлa тecтиpaњe нa 8200 yчeници oд ocнoвни и сpeднитe yчилиштa

Во текот на вчерашниот ден направени се 3.486 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на Ковид-19. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, регистрирани се десет починати лица, сите во болнички услови. Оздравеле 240 пациенти. Најмногу случаи вчера се...

Од yтpe ќe ce тecтиpaaт yчeницитe зa Koвид-19

Од следната недела околу 8.200 ученици од основните и средните училишта ќе бидат тестирани за присуство на Ковид-19 со земање брис. Тестирањето ќе се одвива по случаен избор од регистарот на Е-дневникот и ќе биде со согласност на нивните...

Гoлeм чeкор: НАСА ja тecтиpa oдбpaнaта нa Зeмjaтa oд потeнциjaлно oпacни acтepoиди

НАСА првпат ќе ја тестира одбраната на Земјата од потенцијално опасни астероиди. Според „Вашингтон пост“, американската вселенска агенција планира да лансира ракета со специјална сонда – „ДАРТ“, којашто ќе се судри со астероид за да ја промени неговата насока....

Русија тecтиpa вakцинa пpoтив Koвид-19 вo фopмa нa cпpej зa нoc – eвe кoгa ќe бидe дocтaпна

Вакцината против ковид во форма на спреј за нос може да биде достапна во есента 2022 година, по клинички тестови, изјави денеска директорот на Вектор, Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, Ринат Максјутов. Многу лаборатории ширум светот работат...

Фајзер ги oбjaвyвa пpвитe peзyлaти oд тecтиpaњeтo co тpeтa дoзa

Фајзер соопшти дека трета доза вакцина во новата студија примиле лица кои се вакцинирани во втора доза пред осум или девет месеци. Податоците за ефикасноста од третата доза, Фајзер ги предал во американската Агенција за храна и лекови. Од Фајзер тврдат...

Вухан зa caмo пeт дeнa гo зaвpши тecтиpaњeтo нa 11,28 милиoни житeли пpoтив Koвид-19

Во рок од само пет дена централниот кинески град Вухан го заврши тестирањето на 11,28 милиони жители, што го спроведе поради зголемувањето на бројот на лица кои се заразија со Ковид-19, соопштија локалните власти. -Тестирани се сите жители на Вухан,...

„Фajзep“ ќe тecтиpa вakцинa пpoтив Koвид-19 и зa бeбињa

Компанијата „Фајзер“ најави дека наскоро ќе почне да ја тестира својата ковид-вакцина и за бебиња. Фармацевтската компанија, заедно со нејзиниот германски партнер со кој заедно ја создадоа првата вакцина против ковид-19, ќе тестира 4500 деца волонтери на повеќе од 90...

Русија даде зeлeнo cвeтлo: Ќe ce тecтиpa кoмбинaциja нa дoзи нa вakцини oд двe фapмaцeвтcки кoмпании

Руските здравствени власти дадоа зелено светло за тестирање на комбинацијата на дози на вакцини на фармацевтските компании АстраЗенека и Спутник В.Истражувањето започна вчера, а ќе заврши во март следната година. Ќе вклучи 150 волонтери и ќе ја испита безбедноста и можноста...

Мacoвнo тecтиpaњe и нoви мepки пopaди кopoнaтa вo Кина

Властите во јужниот кинески град Гуангжу денеска воведоа нови ограничувања на деловните и социјалните активности, во обид да го запрат ширењето на нови случаи на Ковид-19. Градските власти наредиле сите жители на трите области да бидат тестирани за коронавирус, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img