January 21, 2022, 1:05 pm

торнадо

(Видео) Нepeaлнo – тopнaдo ce фopмиpaшe кaj битoлcкo Живojнo

И Пелагонија попладнево беше зафатена од невреме проследено со дожд, ветер и електрични празнења. Метеорологот Славчо Попоски на својот Фејсбук профил објави снимка од торнадо кое се формираше кај Живојно. „Денес поради големата нестабилност во Атмосферата, дојде до формирање на Торнадо...

(Фото+Видео) Cтpaшнo: Пycтoш вo гpaд вo Канада пo paзopнo тopнaдo…

Неколку луѓе се повредени, а повеќе десетици морале да ги напуштат своите домови откако торнадо во четвртокот го погоди градот Бери, на југот од Онтарио. Градоначалникот Џеф Леман истакнал дека чувствува олеснување бидејќи ниту еден живот не е изгубен. Леман вели...

(Видео) Силно нeвpeме го пoгoди Вашингтон, без електрична енергија за илјадници домови, издадено пpeдупредување за торнадо

Силно невреме ја погоди американската престолнина, која остави многу домови без електрична енергија,a Националната метеоролошка служба на САД утврдува дали Вашингтон бил погоден од торнадо, затоа што биле забележани силни виори на ветер, пренесува „Вашингтон пост“. View of tornado warning...

Heвpeмeтo вo Чешка yништи 2.000 куќи – бpojoт нa жpтви вo paзopнoтo тopнaдo pacтe..

Торнадото што синоќа силно погоди седум села на југот на Чешка и одзеде најмалку пет животи, според премиерот Андреј Бабиш, оштети или уништи околу 2.000 куќи. Министерот за внатрешни работи Јан Хамачек прогласи вонредна состојба, а премиерот Бабиш ја оквалификува...

(Видео) Силно торнадо ја погоди Чешка, повpeдени над 150 лица

Повеќе од 150 лица беа повредени, а голема материјална штета беше предизвикана во неколку села кога торнадото ја погоди чешката провинција Моравија на границата со Словачка. https://www.youtube.com/watch?v=0_OyOzs71W8 JUST IN - Rare tornado devastates a town in the Czech Republic.pic.twitter.com/6XQQ12e4zm — Disclose.tv 🚨...

(Фото+Видео) Тopнaдo пpeдизвикa хaoc вo пpeдгpaдиe нa Чикaгo – oштeтeни нaд 100 кyќи, дeceтици лицa зaвpшиja вo бoлницa

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи, соборувајќи дрвја, и предизвика оштетувања на електричната мрежа, соопштија властите. Десетина лица се повредени во торнадото што започна во неделата пред полноќ. Најмалку осум лица се хоспитализирани во Напервил со...

(Видео) Силно тoрнадо го пoгoди Вухан, повpeдени многу лица

Голем број луѓе се повредени во денешното торнадо врз градот Вухан во провинцијата Хубеи во Кина, јавува официјалната новинска агенција Синхуа, повикувајќи се на локалните власти. Торнадото достигна брзина на ветер од 23,9 метри во секунда и ја погоди областа...

(Видео) Хaoc вo САД: Cmpтoнocни тopнaдa ja пoгoдиja Алaбама, пeт лицa ги зaгyбиja живoтитe..

Најмалку пет лица загинаа кога смртоносни торнада ја погодија Алабама. Меѓу починатите е тричлено семејство кое живеело во дрвена куќа, како и маж и жена кои живееле во мобилна куќа, јавува Вашингтон Пост. Потрагите и спасувањето се отежнати од снежното...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img