January 21, 2022, 1:12 pm

укинување

Oбвинитeлcтвoтo oдoбpyвa ykинyвaњe нa пpитвopoт зa Мијалков

Судот денеска одлучува дали Сашо Мијалков ќе излезе од притвор. Според извори на телма од судот, тој добил позитивно мислење од Обвинителството за гонење на Организиран криминал и корупција на барањето за излегување од притвор. Адвокатите на Мијалков тврдат дека...

(Видео) Ќе имa ли ykинyвaње нa пoлициcкиoт чac, мacкитe нa oтвopeнo и зaбpaнaтa зa cвaдби?

Наместо во понеделник, како што е практика секоја седмица, Комисијата за заразни болести овој пат ќе заседава во петок, ден по муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам, при што тогаш ќе се знае дали ќе има ново олабавување на мерките против...

Холандија нajaви ykинyвaњe нa пoлициcкиoт чac

Холандскиот премиер Марк Руте најави олеснување на анти-ковид мерките во земјата од 28 април, со укинување на полицискиот час и делумно отворање на терасите на кафулињата. Воведувањето на полицискиот час во јануари, прв во Холандија по Втората светска војна, ги...

ЕК paзмиcлyвa дa ги ykинe зaбpaнитe зa пaтyвaњe вo ЕУ зa гpaѓaнитe oд Зaпaдeн Бaлкaн

Од Европската комисија соопштија дека работат на предлог кој би ги променил сегашните препораки со кои се забранети неприоритетните патувања на граѓаните од Западен Балкан во ЕУ. – Работиме на промена на овие препораки. ЕК работи на нов предлог за...

Иран: Не caкaмe чeкop пo чeкop, САД да ги ykинaт cитe caнкции

Министерството за надворешни работи на Иран денеска оцени дека постепеното укинување „чекор по чекор” на санкциите против земјата е целосно неприфатливо, јави иранската телевизија. – Конечен став на Иран е укинување на сите американски санкции, изјави портпаролот на Министерството за...

Бајден ги ykинa caнкциитe нa Трамп пpoтив Мeѓyнapoдниoт kpивичeн cyд зa вoeни злocтopcтвa вo Авганистан

Бајден ги укина санкциите за судиите и персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, што беа воведени од Доналд Трамп. Трамп ги воведе санкциите поради истрагите на МКС за вмешаност на САД во воени злосторства во Авганистан, рече државниот секретар...

И “Fox News” мy гo cвpтe гpбoт нa Трамп: Укинaтa e eмиcиja нa нeгoв пpивpзaник

Fox News ја откажа емисијата на Лу Добс, десничарски водител кој изнесувал неосновани теории на заговор и е еден од најжестоките поддржувачи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на американската телевизија. Одлуката уследи откако технолошката фирма Smartmatic ги тужела Fox...

(Во живо) Средношколците нa пpoтecт: Баpaaт ykинyвaњe нa дpжaвнaтa мaтypa

Протест на средношколците пред Министерството за образование за укинување на државната матура. Преносот во живо може да го следите тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/796958577556512

Го ocaкaти oбpaзoвaниeтo: Царовска плaниpaлa дa ja ykинe и групата македонскиот jaзик на Филолошки факултет

Професорката Јасна Котеска на социјалните мрежи открива скриен план, што го нарекува “Таен државен удар”. Во својата информација професорката објавува дека концептот на министерката за образование Мила Царовска требало да купи време додека да бидат изработени учебници по бугарски терк,...

Дoбpи вecти: Србија oд чeтвpтoк гo ykинyвa зaдолжителниот ПЦР-тecт за македонски државјани

Србија од четврток, 14 јануари, ќе го укине задолжителниот ПЦР тестот за влез во земјата за македонските државјани, го информирала денеска во телефонски разговор српската премиерка Ана Брнабиќ, премиерот Зоран Заев. Како што соопшти владината прес-служба, во телефонскиот разговор меѓу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img