January 18, 2022, 1:42 am

Ф-16

Стejт дeпapтмeнт: САД нe и дaдoa нa Тypциja финaнcиcкa пoнyдa зa Ф-16

САД не ја потврдија изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека Вашингтон и понудил на Анкара продажба на борбени авиони Ф-16, но додадоа дека на Турција не и била дадена финансиска понуда за воени авиони. Портпаролот на Стејт департментот...

Се урна Ф-16 во Мичиген – се трага по пилотот

Борбен авион од Воздухопловната Национална Гарда на Висконсин се урна во национална шума на Горниот полуостров во Мичиген, додека бил на обука, соопштија властите. „Борбениот сокол“ Ф-16 од 115-от воздухопловен винг на Националната гарда на Висконсин во базата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img