January 27, 2022, 8:41 am

Хаити

Експлозија на камион со бензин – 50 загинати

Најмалку 50 луѓе загинаа кога камион со гориво експлодираше на улица во вториот по големина град на Хаити Кап-Хаитиен во текот на ноќта, изјави во вторникот градоначалникот на градот. Локалната болница беше оптоварена обидувајќи се да ги лекува многуте повредени,...

Бpojoт нa жpтвитe вo Хаити pacтe…: Пoвeќe oд 2.200 лyѓe зaгинaa вo зeмjoтpecoт, 344 ce вoдaт зa иcчeзнaти

Агенцијата за цивилна заштита на Хаити вчера соопшти дека 344 лица се уште се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес. Најмалку 2.207 луѓе загинаа, а повеќе од 12.268 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала...

Бpojoт нa зaгинaти лицa вo Xaити ce иcкaчи нa 1.941 пo paзopниoт зeмjoтpec…

Бројот на жртвите од земјотресот со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што во саботата го погоди Хаити се искачи на 1.941, а повеќе од 9.900 лица се повредени, соопшти Агенцијата за цивилна заштита на Карибите. Повеќе од 60.000...

Hajмaлкy 1.297 зaгинaти вo стpaшниoт зeмjoтpecoт нa Xaити – OH oбeзбeди финaнcиcкa пoмoш

Најмалку 1.297 луѓе загинаа по силниот земјотрес што го погоди Хаити во текот на викендот, соопшти Агенцијата за цивилна заштита на таа земја. „Бројот на загинати од земјотресот се зголеми на 1.297 на 15 август“, се вели во извештајот за...

(Видео) Haд 300 лицa зaгинaa вo cтpaшниoт зeмjoтpec нa Хаити, peчиcи 2000 илjaди ce пoвpeдeни..

Во силниот замјотрес кој вчера го погоди Хаити загинаа најмалку 300 луѓе, над 1.800 се повредени, а стотици домови се уништени. Земјотресот беше со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала.Катастрофалниот земјотрес речиси срамни со земја некои градови, а предизвика...

(Видео) Стpaшни cнимки од момeнтoт на зeмjoтреcoт на Хаити: Cе нишaaт ѕидoви, мoрeто се пoвлeче за нeкoлку мeтри

По страотниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер што го погоди Хаити, на социјалните мрежи доаѓаат огромен број видеа и фотографии коишто го прикажуваат ужасот со кој се соочи и се соочува оваа островска држава. Дел од снимките...

(Видео) Најмалку 29 загинаа во земјотресот на Хаити

Најмалку 29 луѓе загинаа во земјотресот од 7,2 степена по Рихтер на Хаити, соопштија властите. Во земјотресот во 2010 година на Хаити загинаа над 220.000 лица. Силен земјотрес со интензитет од 7,2 степена по Рихтер го погоди денеска западниот дел од...

Катастрофален земјотрес од 7,3 степени на Хаити

Силен земјотрес со интензитет од 7,3 степени по Рихтер го погоди денеска западниот дел од Хаити. Епицентарот е на 10 км длабочина, 100 километри западно од главниот град Порт-о-Пренс. Засега нема објава за цунами. Земјотресот беше почувствуван насекаде низ Хаити,...

САД отвори истрага за Американците вмешани во лиkвидацијата на хаитскиот претседател

Американските полициски и разузнавачки агенции ја испитаа денес поврзаноста на Американците со атентатот врз претседателот на Хаити, Жовенел Моис. Единицата за командоси, која го уби Моис и сериозно ја рани неговата сопруга оваа недела, се состоеше од 26 Колумбијци и...

(Видео) Меѓу нив и Американци: Четворица зacтpeлани и двајца привeдeни во врска со лиkвидацијата на претседателот на Хаити

Хаитските власти вечерва објавија дека еден од шестмината уапсени е американски државјанин со потекло од Хаити, за кого постои сомневање дека е вмешан во убиството на претседателот на оваа карипска држава Жовенал Моиз. Ден откако вооружени лица го убија претседателот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img