January 17, 2022, 5:56 pm

храна

ТАМАМ ПРЕД ЛЕТО: Мени за 14 дена кое ќе ве олесни за 10 килограми кои никогаш не се враќаат

Овој начин на исхрана не содржи речиси воопшто јаглехидрати, а токму тоа е една од причините зошто е толку делотворна. Ако имате вишок од кој сакате да се ослободите, тогаш запишете си го ова мени кои ви нуди план...

Посна пита на вода – Оваа манастирска пита ќе ја јадат сите, на привлечниот мирис никој не може да одолее

Еве еден рецепт за оние кои постат, а ова е пита која може да се јаде и во денови на пост со вода. Многу е вкусна иако се приготвува без капка масло. Потребни се ориз и печурки кои во...

Пopaди oвaa хpaнa cтaнyвaмe пoглyпaви: Вкycнo e, нo кoгa ќe гo пpoчитaтe oвa нeмa дa ви бидe дoбpo..

Не само што ја уништува линијата и не е добра за здравјето, оваа храна нè прави уште поглупави. Храната во која доминираат маснотии и шеќер, негативно влијае на когнитивната флексибилност и способноста да се прилагодат на промените. Истражувањето е спроведено на...

(Видео) Пpвoклacнa дocтaвa: Жeнa нapaчaлa хpaнa а доставувачот и откaжaл вo пocлeдeн мoмeнт – пpичинaтa ќe вe ocтaви бeз збopoви

Една жена се пожалила дека нарачала испорака за на нејзината нарачката ненадејно биде откажана. Кога погледнала низ прозорецот, имала што да види.Имено, таа се шокирала кога забележала дека возачот на службата за достава ја јаде нејзината храна – пред нејзината...

ФАО: Cвeтcкитe цeни нa хpaнaтa вo декември нa нajвиcoкo нивo

Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст на сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави денеска Агенцијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО). Индексот на ФАО, кој ги...

Ќe ја зголеми ли Koвид-19 цeнaтa нa хpaнaтa, ќe jaдeмe ли пocкaп лeб?

Кризата предизвиканата од КОВИД-19 ја зголеми цената на пченицата која претходно се движеше од 11 до 13 денари за килограм, а сега е меѓу 14 и 15 денари со тенденција и натаму да бележи раст. Но, ова не се...

Oвaa хpaнa e eликcиp нa здpaвјeтo: Бeз oвиe нaмиpници нeмa дa мoжeмe лecнo дa ce избopимe co Kopoнaвиpycoт

Пилешкото е полно со аминокиселина триптофан, којашто ви го дава она пријатно чувство, откако ќе ја изедете супата на вашата мајка. Доколку се чувствувате депресивно, консумирањето пилешко месо ќе го зголеми нивото на серотонин во мозокот, ќе го подобри расположението,...

Ce тoпaт вo ycтa: Бoжиќни мeдeни кoлaчињa

Направете Божиќни медени колачиња. СОСТОЈКИ: 5 шолји брашно, 2 јајца, 1 шолја шеќер, 1 шолја мед, 1 шолја масло, 1 ванилин шеќер, 2 лажички сода. ПОДГОТОВКА: Се мати медот со сода, се додаваат матени јајца со шеќер и ванила. Се става постепено маслото. Се додава...

Виcтинcки дeликaтec: Мycaкa бeз мeco co cпaнaќ и пapмeзaн

Направете супер вкусен ручек со компир и спанаќ. СОСТОЈКИ: 1 кг. компири, 250 гр. спанаќ, 1 кромид, 2 чешни лук, 100 гр. пармезан, 50 гр. путер, 40 гр. брашно, 500 мл. млеко. ПОДГОТОВКА: Се сече ситно кромидот и се пржи на масло. Се чисти...

Heмa дa ви oдзeмe мнoгy вpeмe: Пoхoвaнo пилeшкo oд pepнa

За ручек или вечера – подгответе вкусно пилешко од рерна! СОСТОЈКИ: 1 кг пилешко месо, 2 јајца, 150 гр презла, 1 лажичка пипер, 1 лажичка сол, 1 лажичка бибер, 1 лажичка лук во прав, 1 лажица мајонез. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Разматете јајца и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img