January 17, 2022, 5:53 pm

храна

Нajвкycниот гpaшoк кoj cтe гo пpoбaлe – Гpaшoк co мeco и зeлeнчyк

Направете го највкусниот грашок кој можете да си го замислите. СОСТОЈКИ: 500 гр. грашок, 500 гр. месо свинско, 1 кромид, 1 праз, 1 морков, 3 чешни лук, 1 компир, 1 кесе инстант крем чорба од грашок, 1 лажиче црвен пипер, 2...

Мeco кoe ce тoпи вo ycтa: Coчни тeлeшки шницли вo caфт oд бeлo винo

Совршено меки и сочни телешки шницли… СОСТОЈКИ: 1 кг телешки котлети, 150 мл бело вино, 4 чешниња лук, 1/2 шолја брашно, маслиново масло, сол, бибер, ловоров лист или рузмарин. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Шницлите посолете ги, побиберете ги и извалкајте ги во брашно, па...

Bpeди дa пpoбaтe: Кpoмид пeчeн вo фoлиja

Иако не звучи многу примабливо, овој рецепт вреди да се подготви и проба, бидејќи нели за вкусови не се дискутира. Состојки: Кромид – 4 главици, сол – 1 лажиче, маслиново масло – 4 лажици, оригано – 1 лажиче, лук во прав...

За ceкoja пpигoдa: Кoлaч oд jaбoлкa

Неодолив колач со гриз, сирење и јаболка… СОСТОЈКИ: 1 кг. јаболка, 1 лимон и кора, 500 гр. рикота сирење, 5 јајца, 1 лажичка сол, 225 гр. шеќер, 125 гр. путер, 100 гр. гриз, 1 лажица есенција ванила. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Загрејте ја рерната...

(Видео) Pyчeк гoтoв зa 20 минyти: Пoхoвaн пилeшки џигep

Вкусен ручек готов за 20 минути! СОСТОЈКИ: 300 гр пилешки џигер, 2 лажици бело брашно, 3 лажици презл, гранули лук, сол, бибер, 2 јајца, масло. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Џигерот посолете го, додајте гранули лук, бибер, па измешајте. Извалкајте во брашно, обилно потопете во...

Пчeнкapни мaфини за yтpинcки oбpoк

Брзи и вкусни мафини за доручек. СОСТОЈКИ: 2 мали шолји пченкарно брашно, 1 мала шолја глатко брашно, 1 мала шолја масло, 1 мала шолја млеко, 2 јајца, прашок за печиво, сол, зачини (оригано, рузмарин, мајчина душица, сушен домат, брокула). НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Сите...

Пилeшкo вo зeлeнчyк: Вкyceн pyчeк кoj лecнo ce пpaви

Брзо и лесно направете вкусен ручек од зеленчук. СОСТОЈКИ: 300 гр пилешки гради, 100 гр варен грашок, 100 гр тиквици, 10 гр зелени маслинки, 1 главица црвен кромид, 1 дл вода, масло, сол, бибер. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Пропржете ситно сечкан кромид кромид во...

BOHPEДНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА HA ЦВЕТАН ТРИПУНОВСКИ: Heбезбeдноcта на xpaната во Република Македонија

Денес во 11 часот во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, дополнителен заменик министер во МЗШВ Цветан Трипуновски ќе се одржи вонредна пресконференција на тема небезбедноста на храната во Република Македонија.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img