January 21, 2022, 11:17 am

Taлибaнцитe фopмиpaа cпeциjaлeн бaтaлjoн – ќe ce cocтoи oд 6oмбaши caмoy6иjци

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на провинцијата Бадакшан, Мула Нисар Ахмад Ахмади.

„Специјален одред за самоубијци по име Лашкар-е Мансур ќе биде распореден на границата со Авганистан”, изјави гувернерот, цитиран од локалната новинска агенција Хама Прес.

Бомбашите – самоубијци од овој одред учествуваа во терористичките напади врз силите на соборената влада и членовите на меѓународната коалиција, предводена од Соединетите Американски Држави.

Откако САД објавија повлекување на своите војници од Авганистан, талибанците започнаа голема операција за преземање на контролата над земјата и на 6 септември објавија дека е обезбедена целосна контрола на целата територија на Авганистан, а следниот ден ја претставија новата влада составена само од членови на движењето.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This