Teнзиите растат: Лукашенко најави распоредување на руско нykлеарно opyжје во Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белорусија ќе и понуди на Русија да распореди нуклеарно оружје на нејзината територија доколку во Полска се најде нуклеарно оружје на земјите од НАТО, изјави претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во интервју за РИА Новости.
„Во таков случај, ќе му понудам на Путин да го врати нуклеарното оружје на Белорусија“, рече Лукашенко.
На прашањето за какво оружје станува збор, белорускиот лидер напомена: „Ќе се договориме за какви.
Нуклеарното оружје кое ќе биде најефективно во таков контакт. Подготвени сме за тоа на територијата на Белорусија. Како грижлив домаќин ништо не уништив. Сите „шупи“ се на своето место“, додаде тој.

Претходно, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека ако Германија одбие да распореди нуклеарно оружје, тоа би можело да заврши во други европски земји, вклучително и во источниот дел на Германија.
По распадот на СССР имаше десетици обвиненија за стратешки интерконтинентални ракети „Топољ“ и повеќе од илјада тактички нуклеарни боеви глави на територијата на Белорусија. Повлекувањето на нуклеарното оружје беше резултат на потпишувањето на Договорот за неширење на нуклеарното оружје од Минск.

Во светло на маневрите на НАТО на Балтикот и Украина, Минск има план и борбени единици да реагираат на обидите за започнување конфликт, рече претседателот на Белорусија.
„Овие маневри започнаа во Полска, Латвија, Литванија и Украина. Што да правам јас како врховен командант? Не треба да бидам предмет на провокации, но морам да предвидам што ќе се случи, за да не се случи повторно 1941 година“, посочи тој.
Според него, Сталин им рекол на сите: не подлегнувајте на провокации, не попуштајте, сигналите дојдоа од Кремљ и тогаш всушност започна војната.
„Затоа морам да имам планови и единици, делови од белоруската армија кои ќе реагираат на секој обид да се создаде конфликт овде. На границата на балтичките држави, Полска и Украина. За жал, Украинците, како и обично, втрчаа дури и пред трупите на НАТО. Го затворија небото пред Европската унија и Американците за прелетите на белоруски авиони“, истакна шефот на белоруската држава.

Зборувајќи за мигрантската криза на белоруско-полската граница, Лукашенко рече дека причините за оваа криза се одбивањето на Европската унија да изгради бегалски кампови и санкциите.
Тој потсети дека Белорусија и ЕУ имаат договор за реадмисија, според кој, доколку мигрантите влезат во Европската унија преку белоруска територија, Минск ќе ги врати и ќе ги смести во бегалски кампови во Белорусија.
„Тие (Европската унија) требаше да градат кампови и почнаа да ги градат, а потоа престанаа. И престанав да ги примам мигрантите“, објасни Лукашенко.
Белорускиот лидер напомена дека Европската Унија прва го прекршила договорот за реадмисија и дека сега не сака да разговара на оваа тема. Тогаш, според Лукашенко, започнале санкциите против Белорусија.
„Ти ставија јамка околу вратот, ја затегнаа и велат: заштити ме. Тоа искрено им го кажав на самиот почеток: момци, почнавте да ги заострувате односите. Не обвинувате за овој авион ( инцидент со авионот на „Рајанер“ ) иако немаше факти. Вие (ЕУ) почнавте да ја задушувате Белорусија“, нагласи тој.

Претседателот на Белорусија објави дека земјата потрошила околу 25 милиони долари за помош и одржување на бегалците на границата со Полска.
„Пред една недела тоа беа дванаесет и пол милиони долари… Сега се двојно повеќе“, прецизира Лукашенко. Според него, станува збор за трошоци за обезбедување храна на мигрантите, дел од средствата отишле за лекување и за греење.
Во исто време, Лукашенко посочи дека верува оти меѓународната помош за бегалците кои моментално се наоѓаат во транспортно-логистичкиот центар во близина на белоруско-полската граница може да биде поважна од сега.
Како што наведе, Белорусија до крајот на годинава ќе се обиде да го реши проблемот со бегалците на границата со Полска.
„Веднаш и реков на Ангела Меркел… Ќе се обидам да го решам овој проблем до Нова година, бидејќи тоа не ни треба“, прецизираше претседателот.
Според Лукашенко, Белорусија ќе побара од бегалците од Блискиот Исток кои легално се сместени во хотели со туристичка виза, да се вратат, бидејќи нема да има хуманитарен коридор“.
Тој додаде дека повеќе од илјада бегалци веќе се вратиле во Ирак од Белорусија.
Да потсетиме, неколку илјади мигранти се собраа на границата меѓу Белорусија и Полска во последните недели со надеж дека ќе стигнат до земјите од Европската унија. Полските власти ја засилија безбедноста на границите, ја концентрираа армијата и ги спречија обидите на илегални имигранти да влезат во земјата, обвинувајќи го Минск за мигрантската криза. Белорусија ги негира сите овие обвинувања, тврдејќи дека Полска насилно протерува мигранти на територијата на Белорусија и вештачки ја влошува ситуацијата со бегалците.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This