October 3, 2023, 6:22 pm

Tpaгeдија: Лавина го зaтрупа светскиот шампион во мотокрос

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Голема трагедија се случи на скијање во Австија, каде животот го загуби мотокрос-ѕвездата Рене Хофер (19).

Хофер бил дел од групата од 11 скијачи кои биле затрупани од лавина, но за разлика од него, како и од уште две лица, останатите успеале да се спасат и да ја преживеат страшната несреќа.

Спасувачката служба ги пронашла нивните тела по долга потрага. Едно лице починало набргу откако го пронашле, друго на пат кон болница, а третото било извлечено четири часа по лавината. Не се наведува кој од овие луѓе бил Рене Хофер, но за жал не бил спасен.

Хофер важеше за еден од најдобрите млади мотокрос-возачи во светот, повеќекратен шампион на Европа и светот, а од минатата година возеше за Ред Бул КТМ.

Останатите скијачи се повредени, но се надвор од животна опасност.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This