September 29, 2022, 8:48 pm

Tpaјанов му го свpте гpбoт на 3aeв: Heма волja кaj влacта за бopба пpoтив kpиминалот и кopyпцијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мора да се справиме“, оцени во гостување на Сител претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов.

Тој смета дека „Криминалот разорно дејствува врз целокупниот систем на државата и мора да се менуваат работите. Мора системски промени, мора да имаме заокружен и ефикасен систем. Значи, долго време како партија и јас како претседател на таа партија се ангажираме за проектот декриминализација. Војна против криминалот да се имплементира“.

Вели дека седумте државни институции чија работа е борбата со криминалот не се координирани и предлага формирање на Агенција што ќе ги координира сите активности.

Според Трајанов, политичка волја кај власта ниту имало, ниту ќе има во иднина за борба против криминалот и корупцијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This