Xаосот продолжува: 60 зaгинaти и над 140 повpeдени во Авганистан во ekcплозиите на аеродромот во Кабул

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Двајца бомбаши -самоубијци и вооружен напаѓач нападнаа толпа Авганистанци што беа собрани на аеродромот во Кабул во четвртокот. Пентагон потврди дека загинале маринци, а има и повредени, но не кажа бројка. Не се прецизни ни бројките на загинатите авганистански цивили, талибанците велат дека има најмалку 13, но авганистанските здравствени власти а Би-Би-Си велат дека таа бројка е најмалку 60, а над 140 се повредени.

Меѓу загинатите има најмалку 12 американски војници, вклучувајќи 11 маринци и еден лекар од морнарицата. Официјални лица велат дека голем број американски воени војници се ранети и предупредија дека бројот на жртви може да расте.

Еден од бомбашите ги погоди луѓето што стоеја во каналот за отпадна вода под сонцето што гореше, фрлајќи тела во загадена вода. Оние што моменти порано се надеваа дека ќе избегаат од земјата, сега ги носеа ранетите во амбулантните возила, во облека накисната со крв

Втората експлозија се случи во или во близина на хотелот Барон, каде што на многу луѓе, вклучително и Авганистанци, Британци и Американци, им беше кажано да се соберат последните денови пред да се упатат кон аеродромот за евакуација.

Американски функционер изјави дека се верува дека комплексниот напад го извршила групата Исламска држава. Подружницата на ИД во Авганистан е далеку порадикална од Талибанците, кои неодамна ја презедоа контролата врз земјата во молња и го осудија нападот.

Западните власти предупредија за голем напад, повикувајќи ги луѓето да го напуштат аеродромот, но тој совет во голема мера не беше послушан од Авганистанците кои беа очајни да избегаат од земјата во последните неколку дена од евакуацијата предводена од Америка, пред САД официјално да го завршат своето 20-годишно присуство на 31 август.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, исто така ги потврди експлозиите и рече дека има жртви, вклучително и меѓу припадниците на војската, но не даде број. Тој рече дека една експлозија била во близина на влезот на аеродромот, а друга била на кратко растојание од хотелот.

Дури и за време на нападот авионите за евакуација продолжија да полетуваат од аеродромот во Кабул.

Непосредно пред нападот, вршителот на должноста американски амбасадор во Кабул, Рос Вилсон, рече дека заканата по безбедноста на аеродромот во Кабул во текот на ноќта „очигледно се смета за веродостојна, како непосредна, како и убедлива“. Но, во интервју за ABC News, тој не сакаше да каже детали.

Доцна во средата, американската амбасада ги предупреди граѓаните на три аеродромски порти веднаш да заминат поради неодредена безбедносна закана. Австралија, Велика Британија и Нов Зеланд исто така ги советуваа своите граѓани во четвртокот да не одат на аеродром.

Портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид, негираше дека е постои закана за напад на аеродромот, каде што борците на групата се распоредија и повремено користеа тешки тактики за контрола на толпата. По нападот, тој се чини дека ја избегнува вината, истакнувајќи дека аеродромот е контролиран од американски војници.

Пред експлозијата, Талибанците прскаа со водени топови кон оние што се собраа на една порта на аеродромот за да се обидат да ја избркаат толпата, бидејќи некој на друго место фрлаше солзавец.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This