Xaос над Црното море, вoeни авиони на НАТО за малку не пpeдизвикаа авионска нecpeќа со руски авион

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Утрото на 03.12.2021 година, во 09 часот, 53 минути, над отворените води на Црното Море, во близина на областа на одговорност на руските воздухопловни власти, извидувачки авион на НАТО CL600 изврши интензивно спуштање од надморска височина од 11.000 до височина од 9200 метри, висина на која се овиваат летовите на воздухопловите на цивилното воздухопловство. Екипажот на извидуничкиот авион не одговори на повторените обиди за контакт од властите на воздушната служба.
Речиси во исто време, низ горенаведениот округ се движеа два цивилни авиони: А333 на Аерофлот, кој леташе од аеродромот Бен Гурион до аеродромот Шереметјево и CL650, државна сопственост Мал Ју, кој беше на лет од аеродромот во Сочи до аеродромот во Скопје, Македонија, соопшти руската авијација.
Насоките и ешалоните на летовите на цивилните авиони беа брзо променети.
Руските диспечери за контрола на летање обезбедија безбедно извршување на летовите во горенаведеното подрачје над отворените води на Црното Море.
Имајќи предвид дека горенаведените летови на воени авиони без радио врска ја загрозија безбедноста на цивилните авиони во Црното Море, руските воздушни власти ќе поднесат протестна нота.

Марија Захарова, порпарол на руското мминистерство за надворешни работи обвини дека акциите на американските воздухопловни сили создадоа закана за цивилната авијација.
„И покрај тоа што е спречена катастрофа во воздушниот простор над отворените води на Црното Море, тоа не значи дека САД и НАТО можат да продолжат да ги ризикуваат животите на луѓето неказнето. Ќе го повторам она што веќе го кажаа руските експерти: зголемениот интензитет на летови на НАТО на границите на Руската Федерација, вклучително и над Црното Море, создава ризици од опасни инциденти поврзани со цивилниот воздух на бродовите“, реагираше Захарова

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This