Yбиeни 24 лица во кавга за пари

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку 24 лица се убиени во племенски судири во Судан, соопштуваат денеска од локална хуманитарна организација.

Судирите избувнаа во провинцијата Западен Дарфур, по кавга за пари меѓу припадници на арапските и неарапските племиња во бегалски камп.

Најмалку 35 лица се повредени кога членовите на арапската милиција го нападнаа кампот вчера, ограбувајќи и палејќи го имотот на противниците.

Кампот се наоѓа источно од главниот град на провинцијата Џенена. Во него се сместени луѓе од африканското племе Масалит, кои беа принудени да ги напуштат своите домови за време на конфликтот во Дарфур

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This