January 19, 2022, 7:50 am

РКЕ донесе одлука – ова се новите цени на горивата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за 1,5 денари, а дизел горивата поскапуваат за половина денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто.

Од 16.11.2021 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 75,00 (денари/литар)

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 77,00 (денари/литар)

Дизел гориво  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) –  68,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 67,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 41,852 (денари/килограм)

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This