January 17, 2022, 4:42 am

Австралија гo ycвoи зakoнoт co кoj Фејсбук и Гугл ќe им плaќaaт нa мeдиyмитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој тенолошките гиганти треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина.

Австалиската Влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон, откако минатата недела Фејсбук минатата ги блокираше сите содржини со вести и неколку профили на австралиската Влада и на министерствата.

По преговорите на австралиската Влада со Фејсбук постигнат договор со соодветни отстапки.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This