January 17, 2022, 4:31 am

Алтернатива: Прво разговор со премиерот или следиот мандатар, потоа ќе се донесе одлука за влез во владата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Орхан Муртезани портпаролот на Алтернатива, на прес конференција рече дека на почеток на седницата им била оддадена почит на жртвите во сообраќајната несреќа во Бугарија.
-Разговаравме за политичката состојба во земјата и констатиравме дека ние сме во длабока политичка, енергична и здравствена криза. Овој ќорсокак предизвикува многу неизвесност. Јас согледавме оваа ситуација и Алтернатива, како сериозна партија, сака да помогне да се одблокира оваа ситуација. Одлучивме да и дадеме шанса на стабилноста и континуитетот за земјава да се надева на датум за преговарање со ЕУ, изјавија од Алтернатива.

Муртезани на прес конференцијата рече дека Централното претседателство на партијата донело одлука да продолжат разговорите со актуелниот премиер или со идниот мандатар за да се разговара за можноста за евриоинтеграција и за излез на земјата од кризата.

Тој додаде дека, откако ќе завршат овие разговори, на Централното собрание на партијата ќе биде донесена одлука за влез на Алтернатива во Владата.

-Одлуката дали ќе влеземе во владината коалиција зависи од Централното собрание, кое ќе може да се состави кога ќе има детали од преговорите, рекоа од Алтернатива, додаде Муртезани.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This