January 27, 2022, 10:11 am

Америка oди вo „пoгpeшнa нacoкa“ co кopoнaвиpycoт, вeли Фаучи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Врвниот експерт за заразни болести изјави дека е „многу фрустриран“ поради отпорот на многу Американци да се вакцинираат и вирулентната Делта варијанта.

Соединетите Држави се наоѓаат во „непотребна ситуација“ на зголемените случаи на Ковид-19, поттикнати од невакцинирани Американци и вирулентна Делта варијанта, изјави во неделата врвниот експерт за заразни болести на државата.

„Одиме во погрешна насока“, рече др. Ентони Фаучи, опишувајќи се себеси како „многу фрустриран“.

Тој рече дека препораката вакцинираните да носат маски „е во активно разгледување “ од водечките владини службеници за јавно здравје. Исто така, третата доза може да бидат предложена за луѓе со потиснат имунолошки систем кои биле вакцинирани, рече Фаучи.

Фаучи, кој служи и како главен медицински советник на претседателот Џо Бајден, изјави за „Состојба на Унијата“ на Си-Ен-Ен дека учествувал во разговори за промена на упатствата за маската.

Тој истакна дека некои локални јурисдикции каде се зголемуваат стапките на инфекции, како што е округот Лос Анџелес, веќе ги повикуваат поединците да носат маски на јавни простории без оглед на статусот на вакцинација. Фаучи рече дека тие локални правила се компатибилни со препораките на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) дека вакцинираните не треба да носат маски на јавно место.

Речиси 163 милиони луѓе или 49% од возрасното американско население, ае вакцинирани, според податоците на ЦДЦ.

„Ова е проблем претежно кај невакцинираните, што е и причината зошто сме таму, практично молејќи се со невакцинираните луѓе да излезат и да се вакцинираат“, рече Фаучи

Фаучи рече дека владините експерти ги разгледуваат раните податоци бидејќи размислуваат дали да им препорачаат на вакцинираните лица да добијат трета доза. Тој посочи дека некои од најранливите, како што имале трансплантација на органи и пациенти со карцином, „веројатно“ ќе бидат препорачани за трета доза.

Тој исто така ги пофали републиканците, вклучително и гувернерите на Аса Хачинсон од Арканзас и Рон Десантис од Флорида, за поттикнување на нивните конституенци да се вакцинираат. Нивните држави имаат меѓу најниските стапки на вакцинација во земјата.

„Она што навистина би сакал да го видам е сѐ повеќе лидери во оние области кои не вакцинираат да излезат и да зборуваат и да ги охрабруваат луѓето да се вакцинираат“, рече Фаучи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This