January 17, 2022, 5:54 pm

Ангела Меркел откри со што ќе се занимава откако ќе замине во пeнзија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел, која во 2018 година најави дека нема да се кандидира повторно на националните избори одржани минатиот месец, успешно ја водеше Германија низ кризи, вклучително и глобалната финансиска криза, мигрантската криза и пандемијата на коронавирус.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е задоволна од тајмингот на заминување од политичката сцена по 16 години на чело на државата и дека сега со нетрпение очекува да посвети време на работи кои морала да ги запостави за време на нејзиниот мандат.

Меркел рече дека сака можеби малку да патува или да чита, или едноставно да ужива во слободното време знаејќи дека не може да се случи ненадеен пресврт во следните 20 минути, објави денеска Франкфуртер алгемајне цајтунг, пренесува АП.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This