January 27, 2022, 10:04 am

Апел за донации на финансиски средства за обнова на покривот кој беше ykaден од манастирот Св.Вмч.Георгиј

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ноќеска, од манастирот Св.Вмч.Георгиј во с. Бучин беше украден покривот. Револтирани граѓани споделија фотографии на фејсбук на кои се гледа како недостасува половина од покривот на манастирот кој бил украден во текот на ноќта од засега непознати сторители.

Од манастирот упатија апел до сите хумани граѓани, кој колку е во можност финансиски да помогне да се обнови покривот и да се инсталираат безбедносни камери и аларми со цел да се спречи повторување на ваква дрска кражба.

Бучин се наоѓа во Прилепско Поле, како најјужно село во Општина Крушево и претставува раскрсница помеѓу градовите Крушев Демир Хисар, Битола и Прилеп.

Вашите донации можете да ги уплатите преку Gofoundme.com  

 

 

1 коментар

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This