January 21, 2022, 12:58 pm

Бислимовски потврди: Поскапување на струја од јануари ќе има

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Регулаторната ќе направи се да се избегнат ценовни шокови, но поскапување на струја од јануари ќе има, потврди претседателот на Регулаторната комисија Марко Бислимовски. Колку ќе биде поскапувањето засега никој не може да предвиди, а Регулаторна ќе ги искористи сите опции кои се на располагање како намалување и укинување на профит и маржи, но ако треба и Владата со буџетски средства да го намали ценовниот шок.

Претседателот на Регулаторна, е дециден дека рестрикции не се опција бидејќи дури тогаш ситуацијата ќе се влоши, системот ќе се распадне, а цените за увоз на струја ќе бидат астрономски.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This