January 24, 2022, 12:36 pm

Битиќи ќe yчecтвyвa нa фopyмoт „Cтpaтeшки eкoнoмcки paзгoвopи“ кoj ce oдpжyвa вo Хpвaтска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ве известуваме дека денес, на 1-ви октомври (петок), заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи ќе учествува на форумот „Стратешки економски разговори”, кој е во организација на Бизнис развојната мрежа за Југоисточна Европа (SEEBDN – South East Europe Business Development Network) и ТПА групација (TPA Group) од Австрија, а кој се одржува во Савудрија, Истра, во Република Хрватска.

Вицепремиерот Битиќи ќе учествува во интерактивната сесија  „Економските стратегии на Република Македонија во пост-пандемскиот период и напредокот на преговарачкиот процес за членството во ЕУ”, на која ќе дебатира со Кармен Јеитлер Синчели, член на Националниот совет (долен дом), на парламентот на Република Австрија и заменик генерален секретар на Австриската бизнис асоцијација.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This