January 19, 2022, 8:57 am

Блokирана пола Србија – полицијата не ги обeзбедува пpoтестите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пред Сава Центар во 13 часот започна собир на граѓани пред сообраќајната блокада која беше најавена во 14 часот, а насобраните ги носеа знамињата на Еколошкото востание кое е еден од организаторите на протестот.

Метеж беше најавено и на мостовите во Белград, Автокоманда, Славија и кај општина Нов Белград.

Повеќе организации и здруженија на граѓани, како и собраните околу Еколошкото востание и Крени – Промени, организираат метеж што ќе започне во 14 часот во повеќе од 50 градови во Србија.

Активистката на движењето „Да не го давиме Белград“ Добрица Веселиновиќ денеска изјави дека тоа што полицијата најавила дека нема да обезбеди сообраќајни блокови за време на протестите во градовите низ Србија значи дека Српската напредна партија (СНС) „сега е во дефанзива“. .

„СНС сака да го преброи народот и да каже дека сега секој има право на протест. Со тоа сакаат да ги смират страстите што ги подигнаа“, изјави Веселиновиќ за агенцијата Бета.

Тој рече дека се надева оти нема да има инцидент како пред една недела во Шабац, но додаде дека тоа „нема да го изненади од СНС“.

Доколку се случи нешто слично како во Шабац, ќе ги разделиме конфликтните граѓани за да не се пролее крв“, рече Веселиновиќ.

Веселиновиќ порача дека протестите треба да бидат мирен и достоинствен собир и борба против секое насилство.

Претседателот на партијата Заедно за Србија, Небојша Зеленовиќ за агенцијата Бета изјави дека најавата за присуство на голем број граѓани на блокадата ќе покаже дека „граѓаните се способни да ги заштитат водата, воздухот и земјата“.

Коментирајќи дека полицијата нема да биде присутна или да организира протест, Зеленовиќ рече дека полицијата престанала да постои во Шабац „каде што се повлекле и ги оставиле насилниците да го тепаат народот“.

Блокадата засега се одвива без инциденти, а демонстрантите пропуштија две амбулантни возила кои одеа кон Нов Белград. Се формираа големи колони автомобили во двата правци и возачите веќе станаа нервозни.

Во околината нема видливи полицајци во униформи, ниту пак некој ги спречи демонстрантите да го блокираат патот, а тие ја пропуштија брзата помош.

На автопатот во двата правци се формираат големи колони возила, а дел од возачите трубат.

На автопатот кај Бубањ Поток околу 14 часот сообраќајот се одвива непречено, јавува репортерот на Танјуг од местото на настанот.

Во Нови Сад околу 14 часот почна блокадата на мостот Слобода, кој ги поврзува Нови Сад и Сремска Каменица, од новосадската страна.

Митингот во Ваљево кој во 14 часот е планиран да се реализира без сообраќајна блокада организиран од народното движење „Марш од Колубара“ не ни започна бидејќи во исто време група од околу 200 граѓани го блокираа ваљево-Белград. пат.

Во моментов сообраќајот е блокиран на околу 500 метри во близина на патот Ваљево-Лајковац, во близина на продавницата Еуропром на Попучко. На терен се силни полициски сили.

Во повеќе градови во Србија се најавени протести и сообраќајни блокади.

Министерството за внатрешни работи денеска повтори дека секоја сообраќајна блокада е прекршување на законот, како и одржување нерегистрирани собири.

Потенцираме дека сета одговорност за се што може да се случи на собири кои не се пријавени или одобрени согласно законот од надлежните органи, ја сносат исклучиво организаторите на нерегистрирани собири“, се вели во соопштението на МВР.

Претставникот на иницијативата „Оди – промени“, Саво Манојловиќ денеска изјави дека околу 15 часот и 30 минути на мостот Газела се случил инцидент при сообраќајна блокада кога група навивачи фрлале со камења и факели кон граѓаните кои го блокирале мостот. .

Манојловиќ, кој бил на лице место, за агенцијата Бета изјавил дека група навивачи дошла од правец на Нов Белград и дека по тој напад се повлекле, како и дека според првите информации нема повредени.

На „Газела“ има огромен број луѓе, цела Србија е парализирана, ова е најголемото востание на граѓаните од 5 октомври (2000 година)“, рече Манојловиќ.

Тој изјави дека на протестите имало инциденти и во други градови во Србија каде се организирале протести за кои се уште се собираат информации.

„Ги повикуваме граѓаните да останат смирени и да не станат плен на провокации. На полицијата и понудивме да врши контролирани блокади за да се одржи редот и да нема безбедносен ризик. Полицијата одби и сите инциденти се одговорност на полицијата и државните функционери“, рече Манојловиќ.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This