January 17, 2022, 6:09 am

(Видео) Гoлeмo нeвpeмe вo Полска: Иcкpшeни пoкpивитe нa нaд 200 кyќи, пoвeќe oд 100 илjaди лyѓe ocтaнaлe бeз eлeктpичнa eнepгиja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Изминатите неколку дена Полска ја зафати силно невреме проследено со поплави и голема материјална штета.

Противпожарните служби излегле на интервенција повеќе од 5.000 пати низ целата земја од веравечер до денеска наутро, изјави за ТВН24 портпаролот на противпожарната служба.

Искршени биле покривите на околу 200 куќи, претежно во покраината Лоѓ, која била особено сериозно погодена. Голем број луѓе морале да испумпуваат вода од подрумите. Повеќе од 100.000 луѓе се привремено без електрична енергија.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This