January 28, 2022, 12:42 pm

(Видео) Детали за пykaњето: Изpeшетен е автобус полн со тинејџери, загинaле три лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Три лица загинаа, а најмалку две се повредени во пукање во автобус со ученици во селото Глоѓане кај Дечани, јавуваат медиумите во Приштина.
Во болницата во Пеќ за медиумите потврдија дека во престрелката загинале двајца ученици и возач на автобус.
Тие изјавија дека не е познат бројот на повредени, но дека Брзата помош од Дечани ги носи во Пеќ.
Од полицијата се уште не ги потврдуваат овие наводи, но во првиот устен извештај за медиумите изјавија дека се повредени две лица.

„Според информациите со кои располагаме, се сомнева дека имало пукање во правец на автобусот и дека две лица се повредени“, соопштија од полицијата во Пеќ.

Дежурниот обвинител е, исто така, на местото на настанот, РТС извештаи.
Медиумите во Приштина наведуваат дека повредените ученици се момче и девојче, Мустафај и Хамзај.
Напаѓачите биле маскирани и пукал во автобус од калашников, извештаи Косово онлајн.
Градоначалникот на Дечани Баским Рамосај изјави дека автобусот превезувал ученици од Ѓаковица до Дечани. Тој изјави дека двајца од загинатите се од село Глоѓана.
Селман Бериша од Центарот за семејна медицина во Дечани ја потврди смртта на три лица. Тој изјави дека на три лица околу 19.35 часот им била укажана прва помош и дека се испратени во Пеќ.
„Околу 19.45 часот дежурниот лекар излегол на местото на настанот каде е констатирана смртта на возачот на автобусот и двајца ученици од Глоѓан. Во овој момент двајца од повредените се во болницата во Пеќ и еден во Дечани“, изјави Бериша за Т7, пренесува Косово онлајн.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This