January 19, 2022, 8:11 am

(Видео) Драма во турскиот Парламент: Расправата за буџетот заврши со тепачка меѓу пратениците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП).

Пратеникот од Бурса од редовите на ЦХП му се обрати на министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу и го праша за Сезгин Баран Коркмаз, бизнисмен кој моментално е во затвор во Австрија, кој се соочува со бројни обвиненија во Турција и САД, вклучително и перење пари, поткуп и измама.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Шефот на пратеничката група на ЦХП, Еркан Ајдин, го праша Сојлу: Зошто се качивте во авионот на Сезгин Баран Коркмаз? Вашата слика е објавена. Рековте дека нема друг авион. Ќе му кажеве на претседателот“. Како одговор на ова, како што пренесува Б92, министерот Сојлу рече: Вие лажете, вие сте измамник. На тоа Ајдин „му вратил“, па Сојлу уште повеќе се налути.

Интервенирајќи меѓу двајцата, заменик-претседателот на парламентарната група на ЦХП и потпретседател на ЦХП, Вели Агбаба, се обиде да ги смири страстите.

Но, во расправата се вклучија повеќе пратеници. По острата вербална расправа пратениците станаа. Најпрво дојде до меѓусебно пцуење на пратениците, по што следеше тепачка со тупаници.

Поради инцидентот седницата беше прекината.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This