January 17, 2022, 5:07 am

(Видео) Инвазија на глувци во Австралија: Стотици илјади глувци го пpeплавија Нов Јужен

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Стотици илјади глувци го поплавија Нов Јужен Велс во југоисточна Австралија. Австралија се бори со овие глодари со месеци, па затоа владата сега конечно им објави војна на нив.

Не само што глувците им нанеле штета од милиони долари на земјоделските култури и машините, туку тие се редовни гости во домовите на луѓето. Не станува збор за глушец или два во куќата, туку за десетици од нив. Како што доаѓа зимата, тие сè повеќе лазат во куќите, барајќи безбедност и топлина внатре. Затоа многумина стравуваат од инфекција. Стана јасно дека проблемот нема да се реши само по себе, поради што беше потребно да се вклучи државата.

Експертите за дератизација велат дека глодарите имало на вообичаени места, како што се подрумите и кујните, но и од детските соби, па дури и од креветите. Ова не се случило со години.

„800 до илјада глувци на хектар се премногу, но ако сега се обидеме да броиме глувци, тоа е како да броиме sвезди на небото“, рече Стив Хенри од Австралискиот центар за истражување на науки.
Проблемот, додаде тој, е што пар глувци можат да родат повеќе од 500 младенчиња за само една сезона.

Властите затоа најавија поостри мерки, набавувајќи пет илјади литри најсилна хемикалија во светот што убива глувци. Тие веруваат дека со ова ќе се реши проблемот со инвазијата на глувци, која е најголема во последните 40 години и која веќе им нанесе штета на милиони долари на земјоделците.

Здружението за заштита на животни ПЕТА побара од властите да преземат похуман пристап кон решавање на проблемот, но тие го игнорираа.

1 коментар

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This