January 17, 2022, 4:24 am

(Видео) Мицкоски: Поради лошите политики на власта, Македонија е на дното во регионот – првата половина од годината имаме најнизок број странски инвестиции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на нивото на странски инвестиции истакна дека Македонија се наоѓа во катастрофална ситуација во однос на регионот и нагласи дека решението за излез од оваа состојба се брзи предвремени парламентарни избори, нова влада и луѓе кои што имаат јасен план и методологија како да работат.

„Катастрофално Македонија е на дното во регионот, првата половина од годината имаме најнизок број странски инвестиции дури и Косово има повеќе, 10 проценти од Македонија која што се уште е во таква ситуација во каква што се наоѓа, Албанија има исто така повеќе од 250 -260 милиони евра од нас, Србија е рекордер со милијарда и седумстотини катастрофална ситуација и тоа е само поради големото ниво на корупција и криминал, бидејќи само пред неколку години ние бевме лидери во регионот односно сите доаѓаа овде да учат и да препишуваат како се привлекуваат директни странски инвестиции. Така што оваа корумпирана и криминална влада на СДСМ и ДУИ не само што не знае да работи туку и со нивниот начин на работа ги ограничува и домашните инвеститори не само странските, затоа ние денес се наоѓаме во ваква ситуација каква што се наоѓаме“, истакна Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски додаде и дека решението за оваа ситуација во која што се наоѓа Македонија се брзи предвремени парламентарни избори.

„Решението за ова се брзи предвремени парламентарни избори, нова влада и луѓе кои што имаат јасен план и јасна методологија како да излеземе од оваа кал во која што тие не турнаа“, нагласи Мицкоски.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This