January 19, 2022, 9:42 am

(Видео) Проба со багер да ја pacтера толпата: Наместо да ги избpka демонстрантите изеде ќотек

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Со багер денеска се растеруваа насобраните демонстранти во Шабац, кои го блокираа мостот на Сава, како дел од протестите во повеќе српски градови против два контроверзни закони. Едниот од нив, законот за експропријација ќе ѝ дозволува на државата да пренамени земјиште за проекти од јавно значење. Демонстрантите тврдат дека експропријацијата на земјоделско земјиште во западна Србија е со цел да ѝ се овозможи на рударската корпорација „Рио Тинто” и странскиот приватен капитал да експлоатираат и хемиски преработуваат литиумска руда за производство на батерии.

Иако се демонстрираше во повеќе градови, најжестоко помина протестот во Шабац, каде граѓаните се обидоа да го запрат багерот со кој требаше да се растера толпата. Во еден момент, маж качен на багерот се искара со присутните, за еден од демонстрантите конечно да упсее да се качи на багерот и со неколку тупаници да го совлада:

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This