January 19, 2022, 9:50 am

(Видео) Сепаратизам во САД: Прогласена независна република во северна Калифорнија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Како што ескалацијата на кризата околу Уставната република Град Оровил влегува во вториот месец, американските воени лидери одбија да исклучат инвазија, велејќи дека цивилните лидери се одговорни за неактивноста до денес. Од своја страна, тие лидери не артикулираа никакви планови за заштита и на територијалниот интегритет и на народот на нивната некогаш горда нација – но исто така остро одбија да негираат дека воената сила останува опција.- Пренесува „Vice News“.

Локалните медиуми велат дека корените на кризата се во последиците од климатските промени, како и претходно постоечките сепаратистички тензии меѓу жителите на енклавата Оровил и оние од околниот регион на Северна Калифорнија, искрата што го запали пламенот дојде кога локалните лидери својата заедница од 15.000 жители ја прогласија за република на 2 ноември.

Локалните лидери усвоија резолуција со која градчето Оровил го прогласи за „Град на уставна република“. Во документот се вели дека Оровил повеќе нема да го признава авторитетот на извршните директори на сојузната држава Калифорнија и американската сојузна влада:

Водачите на оваа земја имаат повеќе противречности – Едни велат дека се мотивирани од мандатот на гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, учениците да се вакцинираат против КОВИД-19 – тврдат дека тие не се отцепуваат ниту од државата Калифорнија, ниту од Соединетите држави. туку едноставно одбиваат да го признае нивниот правен и политички авторитет. Тие го посочуваат одбивањето на Сан Франциско, упориштето на Њусом, да ги спроведе федералните закони за имиграција како преседан, иако тој град не се прогласил себеси за република. Сепак, снимката од состанокот на советот ја комплицира сликата.

Граѓаните аплаудираа додека резолуцијата беше донесена на разгледување; Додека еден лидер рече дека не требаше да се започне напор за отцепување, тој исто така рече дека „не потрошил време да истражува дали тоа е можно“.

Во возбудлив говор, американски лојалист и граѓанин на градчето Оровил предложи дека прогласувањето на градот за уставна република е потег дизајниран да биде „антипристоен живот“, бидејќи ќе и овозможи на републиката да ги игнорира законите за антидискриминација и мандатите. Но, неговите сограѓани му се смееја.

Дури и камерманот кој го снимаше состанокот беше поттикнат да зборува во корист на сепаратистичкото движење, оставајќи го својот пост зад камерата за да сугерира дека САД треба „да погледнат во Војна на ѕвездите. Тие му дадоа итни овластувања на канцеларката Палпатин и погледнете што се случи“.

„Мислам дека е време да повлечеме линија во песокот и да кажеме доста е“, рече сепаратистичкиот водач Скот Томсон, кој служи во раководниот совет на Оровил како заменик-градоначалник.

Неодамна, Томсон даде попомирлива нота. „Желбата овде е дијалог“, рече тој за локалните медиуми.

Сепак, со кого ќе се водат мировни преговори не е јасно. Стејт департментот на САД одби да одговори на конкретни прашања од медиумите, одбивајќи да каже дали американската влада ќе ја признае републиката (и зошто да не, ако не); дали има што да каже за оваа закана за интегритетот на 245-годишниот политички сојуз; што има да им каже на Американците кои се плашат дека нивните заедници може да бидат припоени од насилните сепаратисти од Оровил.

Иако дипломатската ситуација е нејасна, јасно е дека за американската влада сите опции остануваат на маса. На прашањето дали имало задача да планира инвазија на Оровил и дали верува дека има законско овластување да води војна, портпаролот на Министерството за одбрана категорично одби да каже дека не ја подготвува целосната моќ на својата воена машина вредна трилиони долари, која има речиси милион и пол борбени мажи и жени под оружје, како и моќен нуклеарен арсенал. „Ве упатувам во Белата куќа за ова“, рече портпаролот, кој одби да каже дали имаат што да им кажат на Американците кои живеат во страв, колку тенкови може да донесе Пентагон во инвазијата и дали во моментов врши инвазија. „Можете да проверите и кај канцеларијата на гувернерот на Калифорнија од каде би настанале ваквите активности“.

Белата куќа на претседателот Џо Бајден, која врши контрола и врз федералниот дипломатски и воен апарат, одби да одговори на прашањата на Motherboard. Канцеларијата на гувернерот Њусом, која врши заедничка контрола врз локалните воени сили заедно со федералното раководство, не одговори директно на прашања слични на оние поставени до Стејт департментот и Министерството за одбрана, ниту одговори на прашања за тоа дали Њусом е во комуникација со Бајден за кризата или проектирање на слабост со тоа што не испраќа војници во Оровил. Сепак, излезе со соопштение:

„Жално е што лидерите на Оровил се подготвени да ги загрозат здравјето и безбедноста на нивните жители во овој погрешен напор да го негираат научниот консензус што ги поткрепува насоките за јавно здравје во Калифорнија. Државата ќе продолжи да се фокусира на мерките за спасување животи за заштита на жителите на Калифорнија од СОВИД-19 и спречување на нашиот здравствен систем да биде совладан за време на оваа невидена пандемија.“

Режимот во Оровил досега не стави на располагање претставници да разговараат за тековните непријателства или потенцијалниот пат кон мирот.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This