January 28, 2022, 12:22 pm

(Видео) Фонтана oд лава го осветли небото над Сицилија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Сицилијанското небо пред зори беше осветлено со лава од еден од највисоките и најактивните вулкани во Европа – Етна. Вулканската активност се интензивира и се заканува, што го загрижува локалното население.

Фонтана лава го осветли ноќното небо пред да биде исполнета со густ црн чад и пепел. Активноста е снимена на југоисточниот кратер на вулканот на надморска височина од 3.329 метри, пренесува РТ.

Страсните вулканолози успеаја да доловат неколку спектакуларни слики од протокот на лава.

Фонтаната лава беше нешто кратка, но беше придружена со сеизмичка активност што траеше околу два часа.

Според некои извештаи, оваа активност може да означи почеток на нов циклус на зголемени текови на лава во наредните денови и недели, што не е идеална вест за локалното население.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This