January 17, 2022, 5:16 pm

(Видео) Ја нaпушта здравјето: Меркел седеше за време на интонирањето на химнaтa во Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел, која е во дводневна посета на Белград, пристигна во палатата на Србија, каде што ја пречека претседателот Александар Вучиќ. На Меркел и беше примен свечен пречек, со стража, пеење на химните на двете земји и почесна стрелба.

За време на интонирањето на химната, Меркел седеше од, како што е објаснето, здравствени причини, што не е првпат за време на нејзините официјални посети.

Претседателот на Србија ќе подготви и работна вечера за германската канцеларка.

Главните теми за разговор се очекува да бидат европската интеграција, економската соработка и инвестициите, како и дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Кога канцеларката влезе во службениот автомобил, Вучиќ повторно и се обрати на Меркел на германски јазик, велејќи: „Се гледаме наскоро“.
Инаку, ова е последна посета на Меркел на Србија како канцелар. Таа наскоро ќе ја напушти функцијата и ќе се повлече од политичкиот живот.

По Белград, Меркел ќе замине за Тирана, каде што ќе се сретне со премиерите на земјите од Западен Балкан.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This