January 24, 2022, 12:35 pm

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија.

Секретарот на јапонската Влада, Хироказ Матсуно изјави дека пациентот има околу 30 години. Тој на 28 ноември е тестиран на аеродром и по позитивниот резултат е изолиран и редовно прима терапија.

Кај него со вчерашната анализа е утврдено дека е заразен со Омикрон сојот, за кого Светска здравствена организација предупреди дека е високо ризичен. Омикрон сојот првпат е откриен во лабораторија во Јужна Африка.

Јапонија вчера превентивно ги затвори границите за странците со цел да се спречи ширењето на новиор сој Омикрон, кој според експертирте може да биде опасен и за вакцинираните лица.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This