January 17, 2022, 3:01 am

Германија донира еден милион евра за безбедноcните сили на Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германскиот амбасадор во Приштина Јорн Роде и министерот за одбрана на Косово Арменд Мехај денеска потпишаа договор за поддршка на безбедносните сили на Косово (КБС) во вредност од еден милион евра.
Договорот е потпишан во рамките на Германската иницијатива за промоција.
Амбасадата на Германија на својот Фејсбук профил објави дека за да се изгради капацитетот на т.н КБС за отстранување на експлозиви (ЕОД) и деминирање ќе бидат набавени до 10 заштитни одела и ќе се обезбеди обука во вредност до 500.000 евра.
Дополнително, како што се наведува, ќе се набават и две возила за опасен товар во вредност до 500.000 евра со цел да се зголеми способноста на КБС за елиминирање на старите опасни материи.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This