January 27, 2022, 9:49 am

Германски доктop тврди: Следува ваpиjaнта зapaзна како делта, а cмpтoнocна како eбoлa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Светската медицинска асоцијација, Френк Улрих Монтгомери, за медиумсската групација Funke Mediengruppe, изјави дека е посебно загрижен бидејќи новата варијанта на корона вирусот би можела да биде опасна како ебола, заради што побара веднаш божикните маркети да бидат затворени на национално ниво.

„Мојата голема загриженост е дека може да има варијанта што е заразна како Делта и опасна како ебола“, изјави тој за медиумската група „Функе“, пренесува германски Welt.de.

Oчекува инциденцата на корона да се удвои во следните десет дена. „Можеме да имаме инциденци помеѓу 700 и 800 за време на неделата кога е Свети Никола“, рече тој. Сите мерки за борба против пандемијата на корона што сè уште би биле преземени – дури и ограничувања за контакти или дури и локдаун – ќе почнат да стапуваат на сила со задоцнување од две недели, смета Монтгомери.

Седумдневната инциденца на национално ниво укажува на бројот на нови инфекции на 100.000 жители во рок од една недела и бележи нови максимални вредности секој ден речиси три недели по ред. Според Институтот Роберт Кох (РКИ) утринава инциденцата се зголемила на 444,3.

-Новата јужноафриканска варијанта B.1.1.529 е добар пример за фактот дека не треба да му се даде шанса на вирусот да мутира. За да се спречат понатамошни варијанти, ќе биде неопходно да се вакцинира светот во годините што доаѓаат, рече Монтгомери.

Инфекцијата со ебола обично води до висока температура и внатрешно крварење и многу често е фатална. Без лекови, околу 50 проценти од болните умираат, иако процентот може да биде значително помал или поголем, во зависност од видот на вирусот. Епидемијата на ебола со најсериозни последици до сега беше во Западна Африка во 2014/2015 година, кога починаа повеќе од 11.000 луѓе.

-Покраините, исто така, треба да забранат поголеми прослави, огномети и приватна ненаситност во целост на новогодишната ноќ. Ова не само што ја спречува заразата, туку ги олеснува и клиниките за итни случаи. Ако инциденците не можат да се стават под контрола, федералните држави ќе мора повторно да ги затворат операциите или да воведат полициски час, вели д-р Монтгомери.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This