January 17, 2022, 1:49 am

Дачиќ: Референдумот нема никаква врска со Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ вечерва, по распишувањето на републичкиот референдум за промена на Уставот, истакна дека промената на Уставот се однесува само на делот за избор на судии и обвинители и дека нема никаква врска со преамбулата и со Косово и Метохија.

Сметаме дека во интерес на Србија е да ја потврди одлуката на парламентот и дека тоа ќе биде голем исчекор на европскиот пат, но и за реформите што се случуваат сите овие години“, рече Дачиќ.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This