January 27, 2022, 9:25 am

Двe мaлoлeтни лицa „oпepиpaлe“ вo Кочани – Рacчиcтeни 10 kpивични дeлa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На 30.07.2021, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани и малолетник од Кочани со неговиот родител, поради постоење основи на сомнение дека малолетниците извршиле кривични дела од областа на имотните деликти.

Покрај обезбедените докази дека двајцата во периодот од 22 до 29.07.2021 сториле 10 кривични дела на подрачјето на ОВР Кочани, и тоа: 7 „тешка кражба на дрзок начин”, по чл. 236 ст. 1, 1 „тешка кражба во обид”, по чл. 236 ст.1, в.в чл. 19 и 2 кривични дела „кражба” по чл. 235 ст.1 од Кривичниот законик, при извршените службени разговори, тие и ги појасниле делата.

По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This