January 19, 2022, 8:22 am

Денеска пороен дожд – утре снег и на пониските места

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Денес ќе има повремени врнежи од дожд, на планините од снег, кои на места ќе бидат пообилни и поројни. Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег и на повисоките места, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови.

Утринските температури ќе се движат од 2 до 9 степени, а дневните од 4 до 16.

Слично време во Скопје со максимална дневна температура од 13 степени.

За утре метеоролозите најавуваат наутро облачно и студено со врнежи, кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а снег ќе провејува и на некои пониски места. Уште во текот на претпладнето врнежите постепено ќе престануваат, а попладне ќе настапи разведрување. Ќе дува засилен ветер од северен правец (над 60км/ч), што ќе предизвика значително намалување на температурата.

Поради разведрувањето, во среда и четврток утринските температури насекаде ќе бидат негативни.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This