January 17, 2022, 6:02 pm

Дудуш го промовира Максим Димитриевски за лидер на СДCM и мандатар

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, на својот Фејсбук профил објави фотографија со актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски и напиша: „Иден претседател на СДСМ и мандатар за нова влада, Максим Димитриевски?“

Иако во минатите мандати, двајцата беа претставници на владејачката партија, Дудуш на последните избори настапи како кандидати на ЛДП и ДОМ, додека Димитриевски „трчаше“ како независен кандидат.

Во изминативе денови пак како најголем фаворит да го наследи Зоран Заев на премиерската функција се појави името на Заменик-министерот за финансии и член на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Заев на средбата со лидерот на Алтернатива Африм Гаши, која се одржа во Клубот на пратениците и на која се преговараше за влез на партијата во Владата, беше придружуван токму од заменик-министерот за финансии.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This