January 19, 2022, 9:54 am

Еве колку новозаразени има во последните 24 часа, животот го загубија 18 лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.245 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 93, Кавадарци – 11, Битола – 5, Прилеп и Струга – по 2, Куманово, Велес, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 396 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Битола – 37, Прилеп – 26, Кавадарци – 16, Штип – 15, Куманово – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Крива Паланка, Гевгелија и Берово – по 10, Велес – 9, Кратово и Делчево – по 8, Демир Хисар – 6, Охрид и Неготино – по 5, Валандово – 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Струмица, Радовиш и Демир Капија – по 2, Струга, Гостивар, Кичево и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица: 6 починати лица од Скопје (63г, 68г, 70г, 71г, 72г и 89г), 3 починати лица од Струмица (71г, 73г и 87г), по 2 починати лица од Пробиштип (60г и 67г) и Неготино (66г и 90г) и по едно починато лице од Битола (81г), Демир Хисар (87г), Кочани (78г), Кратово (79г) и Штип (65г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 03.11.2021 до 26.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Куманово (1) и Пехчево (1). Починатите лица се на возраст од 61г до 88г. Две од пријавените лица се починати во болнички услови и две лица во домашни услови .

Направени се 1.245 тестови преку: ИЈЗ-43, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-70, Авицена-75, Биотек-88, Систина-33, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-182, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-21, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 666.

Досега во земјата се направени вкупно 1.468.996 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.125, бројот на оздравени пациенти е 199.460, на починати е 7.569, а бројот на активни случаи изнесува 8.096.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94103, Активни 3851

Куманово 12855, Активни 252

Тетово 11310, Активни 150

Прилеп 10156, Активни 401

Битола 8609, Активни 635

Гостивар 8059, Активни 29

Велес 7276, Активни 331

Кавадарци 6928, Активни 300

Штип 6563, Активни 177

Охрид 6435, Активни 295

Струмица 6089, Активни 159

Кичево 4221, Активни 81

Кочани 3982, Активни 181

Струга 3900, Активни 65

Гевгелија 2781, Активни 129

Неготино 2553, Активни 60

Свети Николе 2112, Активни 81

Крива Паланка 1877, Активни 133

Ресен 1734, Активни 107

Радовиш 1711, Активни 61

Дебар 1455, Активни 1

Берово 1422, Активни 82

Делчево 1382, Активни 133

Виница 1151, Активни 42

Пробиштип 1110, Активни 24

Валандово 926, Активни 50

Кратово 760, Активни 45

Богданци 642, Активни 40

Демир Хисар 608, Активни 78

Крушево 582, Активни 29

Македонски Брод 490, Активни 10

Демир Капија 423, Активни 6

Македонска Каменица 412, Активни 67

Пехчево 347, Активни 9

Дојран 161, Активни 2

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This