January 18, 2022, 1:16 am

Европската агенција за лекови апeлира: Да не се дава втора доза од АстраЗенека кај лица кои добиле згpутчување на крвта

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Втората доза на вакцината на АстраЗенека не треба да се инјектира кај луѓе кои имаат развиено згрутчување на крвта заедно со ниски тромбоцити по приемот на првата доза на вакцината, објави Европската агенција за лекови (ЕМА).

ЕМА издаде препорака како дел од истрагата за ретките, но сериозни случаи на згрутчување на крвта, кои можат да бидат поврзани со вакцинација со АстраЗенека и Џонсон & Џонсон.

ЕМА испитува појава на крвни згрутчувања во стомакот и мозокот од март и издаде препорака и двете вакцини да стават предупредувачка ознака за проблемите со згрутчување, истакнувајќи дека вкупните придобивки од обете вакцини ги надминуваат ризиците.

Денес, ЕМА објави дека е потребно да се следат знаците на појава на згрутчување на крвта или ниското ниво на тромбоцити во рок од три недели по приемот на првата доза на вакцина произведена од АстраЗенека. Посебна грижа мора да се обезбеди на луѓето со згрутчување на крвта, посочува ЕМА.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This