January 24, 2022, 11:36 am

Заев: Моите денови се броени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Моето останување во овој дополнителен период е заради обезбедување на парламетнарно мнозинство и еве мислам дека денеска оваа работа ја завршувам, истакна денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Рече дека неговиот став е најголемата политичка партија во парламентарното мнозинство да го има својот претседател на мандатар и нов премиер.

Моите денови се броени во неколку недели, во останување. Со тоа се очекува да има нова Влада, којашто ќе предложи нови министри, нов премиер, отако ќе биде извесно ова со Бугарија. А недели се во прашање, рече Заев.

Вели дека уште во следната недела Алтернатива ќе почне да ги презема институциите.

Заев поднесе оставка по поразот на локалните избори. Следната недела СДСМ ќе избере нов претседател на партијата. Кандидати за претседател на партијата се заменик министерот за финансии, Димитар Ковачевски, директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски и поранешната потпретседателка на партијата, Фросина Ременски.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This