January 21, 2022, 11:47 am

Западот се обидува да ги користи малолетниците како жив штит, обвинува Захарова

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Русија нема да дозволи медиумски манипулации со Западот, кои имаат за цел да ги поканат тинејџерите да учествуваат во неовластени политички акции, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Тие се обидуваат да вклучат малолетни лица во нивните „игри“, користејќи ги како „жив штит“ или целна група на нивните медиумски напади и користејќи ги за време на спроведувањето на соодветни незаконски активности во нашите градови. Тоа е недозволиво и таквото мешање во нашите внатрешни работи ќе биде запрено“, потенцира портпаролката.
Според неа, очигледно е дека се спроведува голема антируска провокација .

„Таа провокација е ориентирана кон внатрешно-политичката ситуација и обид за нејзино дестабилизирање и демонтирање. Овие обиди се осудени на пропаст. Мислам дека нашите западни колеги се свесни за тоа“, објасни Захарова.

Протеруваните дипломати свесно го прекршиле законот
Захарова се осврна и на протерувањето на германските, полските и шведските дипломати од Русија, велејќи дека многу добро разбрале дека ги прекршиле руските закони затоа што дејствијата во кои учествувале не биле одобрени.

Таа потсети дека Виенската конвенција за дипломатски односи содржи одредба според која „сите лица кои уживаат привилегии и имунитети се должни да ги почитуваат законите и правилата на земјата во која живеат, без да ги загрозуваат нивните привилегии и имунитети“. Во врска со тоа, таа додаде дека сите јавни и масовни собири се забранети во Русија од март минатата година.

„Странските дипломати многу добро го знаеја сето тоа. Затоа, учеството на вработените во генералните конзулати на Шведска, Полска и германската амбасада на протестите одржани на 23 и 31 јануари не е само мешање во внатрешните работи на Руската Федерација, туку е и очигледна и свесна повреда на законот на земјата во која живеат “, рече Захарова.

Претходно Русија протера тројца европски дипломати – од Германија, Полска и Шведска, за учество во неовластени протести одржани во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални. Откако руските власти ја донесоа оваа одлука, пристигнаа реакции од Европа – додека Германија и Шведска ја осудија акцијата, Полска се заканува со одмазда.

Инаку, судот Симоновски во Москва претходно донесе одлука за укинување на условната казна на Навални во случајот „Ив Рошер“ и замена за него со казна од 3,5 години затвор. Набргу потоа, водечките западни земји, вклучувајќи ги Соединетите Држави, Германија, Франција и Велика Британија, апелираа до руските власти да го ослободат опозицијата.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This