January 21, 2022, 1:25 pm

Захapoва: Стpaтегиите на ЕУ се од средниот век

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Стратегијата на Европската унија кон Русија, заснована на три принципи на „спротивставување, воздржаност и соработка“, е одраз на логиката од средниот век, а не на пристапот на 21 век, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа за ТВ Русија 1 изјави дека не знае со кого високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јосеп Бореj, успеал да се спротивстави, да се воздржи и да соработува.
„Општо, ми се чини дека тоа е нешто од областа на медицината, бидејќи таквиот пристап е несоодветен за секоја нормална личност, нормална земја… Тој воопшто не е пристап за 21-от век“, рече Захарова, пренесува Спутник.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This