January 20, 2022, 12:30 am

Захарова до Бугарија: “Пpecтaнeтe, ќe oдгoвopимe”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Русија има право да одговори со иста мерка на протерувањето на двајца руски дипломати од Бугарија, соопштила портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

“Уште еднаш ја повикуваме официјална Софија да престане да учествува во кампањата за лов на вештерки која нанесува штета на националните интереси на самата Бугарија. Време е да се вратиме на конструктивната билатерална агенда, која е поприродна за односите меѓу Русија и Бугарија”, се наведува во соопштението на Захарова.

Таа забележала дека во Бугарија ескалирала антируска “шпиономанија”, како се доближува 4-ти април – датумот за парламентарни избори.

Потсетуваме, вчера Министерството за надворешни работи на Бугарија прогласило двајца руски дипломати за персона нон грата.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This