January 19, 2022, 11:25 pm

Захарова до Османи: На што мислеа во Скопје кога ја носеа одлуката за протерување на рускиот дипломат?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, со зајадлив одговор до шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој изрази надеж дека Москва нема реципрочно да одговори на протерувањето руски дипломат од Македонија.

На 14 мај беше преземен непријателски чин против руската дипломатска мисија во Македонија. Властите прогласија за персона нон грата еден од нашите дипломати. Ги осудуваме ваквите активности и најавуваме дека ќе следуваат реципрочни мерки. Но, МНР на Македонија одговори дека во Русија работат само двајца нивни дипломати и дека се надеваат дека Русија нема да протера ниту еден дипломат. Прашање: На што мислеа во Скопје кога ја носеа одлуката за протерување на рускиот дипломат? И ни предлагаат да протераме други наместо нивните дипломати, кои се малку на број?, напиша Захарова на Фејсбук.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This