January 20, 2022, 12:24 am

Захарова: Москва го ocyдува Париз за оживyвањето на духот на нeoнaциcтичката ceгрегација во Европа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Франција, Климент Бон изрази жалење што Грција им дозволува на патниците кои примиле руска или кинеска вакцина да влезат во земјата. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вели дека ваквите дискриминаторски изјави го оживуваат духот на неонацистичката сегрегација во Европа.

„Ние не ја осудуваме Грција, но претпочитаме само оние четири вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА) да бидат признати во Европа. Жалам што Грција постапува на овој начин, дозволувајќи пристигнување на луѓе вакцинирани со други вакцини“, рече тој за радио станицата „Европа 1“.
Како што рече, тоа не е политичко прашање, туку е научно.

„Повеќето европски земји, вклучително и Франција, ги препознаваат само тие четири вакцини. Само три земји имаат различна позиција“, додаде Бон.

Зборувајќи за неговата земја, државниот секретар во Министерството за надворешни работи посочи дека не може да се влезе во Франција со санитарен лист доколку некое лице примило руска или кинеска вакцина.
„Не станува збор за дискриминација на една земја, туку затоа што веруваме дека само четирите вакцини одобрени од ЕМА се сигурни“, објасни тој.

Во врска со тоа, Захарова изјави дека Москва го осудува Париз за дискриминаторските зборови на Бон за споменатите вакцини.

„Ја осудуваме Франција за ваквите дискриминирачки изјави на нејзините високи претставници кои го оживуваат духот на неонацистичката сегрегација во Европа“, напиша таа на својот канал на Телеграм.
Во исто време, портпаролката смета дека францускиот оддел за надворешна политика нема право да им наметнува на земјите мислење за кои вакцини да се користат.

Според Захарова, ова не е прва ваква изјава на францускиот дипломатски оддел и не станува збор за лично мислење на Бон, туку за политичката позиција на земјата.

Таа рече дека ваквите изјави покажуваат дека француското Министерство за надворешни работи се срами што неговата земја не успеа да направи своја вакцина.

„Обидите на една француска компанија кои се обидоа многу, но не успеаја, пропаднаа. Ние сочувствуваме со неуспехот на Франција. Искрено може да му се каже на Климент Бон: „Франција не успеа да ја произведе својата вакцина и им завидуваме на сите што успеаја, ни беше дадена задача да се спротивставиме на успехот на земјите кои со пропагандни методи му покажаа на светот достигнувања на својата наука“, додаде портпаролката.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This